Tennureleri ve kasırgaları döndüren aynı güç: Coriolis!

Galata Mevlevi Ensemble Perform In VeniceRuhsallık derken aklı da dışlamamak gerek. Gerçeği görmek ancak böyle tarafsız bir akıl gözüyle mümkündür yoksa bazı öğrenme fırsatlarını farketmeden yanından geçip gidersiniz. Bizde eksik olan Batı’nın geliştirdiği aklı Doğu’nun bilgileriyle buluşturmamak ve “sağduyu”ya bir türlü varamamak, gerçeğin sadece bir yarısını görmek. Bunun sonucu her zaman eksik kalmak değil midir? Bakınız batılı bilimadamları bir sema ayininde ne gözlemlemiş.

Yerküremizdeki kasırgaların dönüş yönünü etkileyen Coriolis Kuvveti’nin Mevlevi semahı dönen dervişlerin eteklerini de uçurduğunu bulmuşlar. Fransa’nın Metz şehrinde bulunan Lorraine Üniversitesi’ni ziyarete eden Martin Müller ve iki meslektaşı, müslüman sufi dervişlerin etkileyici ayinini televizyonda izliyorlardı ki, bir detay dikkatlerini çekiverdi: Dönüş esnasında etek yüzeyinde kendiliğinden pililer (katlama kıvrımları) beliriveriyordu!

Eteğin genel konik şekli yerini piramit formlarına bırakıyordu. Eteğin aldığı şekillerin bir modelini çıkartan fizikçiler bu fenomenden Coriolis kuvvetinin sorumlu olduğunu farkettiler: Yeknesak bir şekilde dönen bir cismin üzerinde başka bir cismin dolaşmasıyla ilgili doğal bir davranıştı bu. Aslına bakılırsa çok da bilindik ve temel bir durumdu. Gelin görün ki, bu fizik olayını bir dervişin eteğinde gözlemlemek herkesin harcı değil! (Kaynak : Fransız Science & Vie dergisi Şubat 2014)

Coriolis etkisinin çevremizdeki (atmosferik hava akımları ve sıvıların dinamiği) önemini görmek için aşağıdaki linke tıklamanızı tavsiye ederiz.

http://www.youtube.com/watch?v=aeY9tY9vKgs

http://tr.wikipedia.org/wiki/Coriolis_etkisi

BU PAYLAŞIM KAYNAK BELİRTİLMEDEN PAYLAŞILAMAZ (İNSANIN YOLU REDAKSİYON SERVİSİ)

Yorum bırakın

error: Content is protected !!