Aynalar, bahçeler ve bahçıvanlar…

ayna02Karşımıza çıkan tüm insanlar bize aynadırlar. Birlikte olduğumuz kişileri de bize yansıttıkları şeyler için ve farkında olmadan seçmişizdir. Bize ayna olacak kişiler bazen bizi eksik yansıtırlar. Boyumuz 2 metreyse eğer, 1 buçuk metrelik bir ayna bize bizi olduğumuz gibi gösteremeyecektir. Bizde olanları yansıtamadıkları zaman, bu yansımayan boyutumuz bizden saklı kalır, gelişmez. Ancak hâlâ oradadır ve gizli gizli nefes alır. Doğmak ister. Kendimizi tanımamıza yardım edemeyen insanlarla ilişkilerimizi sürdürmek giderek bir işkenceye dönüşür. Bunu sürdürmek için gerekçeler üretmeye başlarız. Aslında inanmadığımız gerekçelerdir bunlar. Bu durumu bile bile sürdürmek “günah” yakıştırmasını hak edecek önemli bir yanlıştır. Çünkü hem kendimizi, hem de başkasını bu hastalıklı duruma mahkum ederiz.

ayna03

Bize bizi yansıtacak bir ayna bulmak…

Bunun mümkün olduğu düşüncesi bir inanç değildir. Başınıza geldiği zaman bunun canlandıran bir deneyim olduğunu anlarsınız. Esas böyle bir insan bulmanın mümkün olmadığı düşüncesi bir inançtır. Çoğunlukla da bu inanç yüzünden böyle bir insanı bulmanız mümkün olmaz.

bahce01

Aynanız size bahçenizi yani sizi gösterir. Bahçenizin ne denli potansiyellerle dolu, zengin ve verimli olduğunu size cömertçe göstermekle işe başlayan bu varlık artık sizin “Bahçıvanınız”dır. Ona izin vermek, ondan yansıyanları dikkatle izlemek, onun iyi öğrencisi, teslimiyet içindeki bahçesi olmak arzusuna karşı koyamazsınız. O sizin gerçek doğumunuza ebelik eder. Bu durum size büyük bir neşe verir. Bir noktadan sonra acı ve korku diner. Bunu yaşamayı istersiniz. Aklın rehberliği yerini daha yüksek bir aklın, Kalbin rehberliğine bırakır. Bu içsel olay bir yükseliş, bir tür Mirac ve en yüksek sevgi şekillerinden biridir.

Family in garden

Siz de bahçenize bakar ve “Aman Allah’ım, ben ne güzelmişim” dersiniz. Bu şaşkınlık ve hayranlıkla kendinizi olduğunuz gibi görmeye, tanımaya ve sevmeye başlarsınız. Bir Tanrı çocuğu olarak sevgiyi hak ettiğinizi bilir, sevilmek istersiniz. Bunun için başkasına muhtaç da değilsinizdir artık. Ancak yine de bir başka varlık sizin potansiyelinizin açığa çıkmasına yardım edebilir. Böylece siz de onun çalışmasına, öğrenmesine ve ilerlemesine, kısaca kendi potansiyeline ulaşmasına yardım edersiniz.

Kendinizi sevmeye başladığınızda, bir başkasının sizi sizden daha az sevmesine izin vermezsiniz. Artık bilgili, sevgili ve güçlüsünüzdür.

bahce02Isabelle Padovani’nin bir konuşmasından esinlenilmiştir (http://youtu.be/GzT73mxSvyg?list=UUNvXKxEhTB0n-Dq5GeTGwQw)

Yorum bırakın

error: Content is protected !!