Mucize molekül : Resveratrol

frenchparadox-cover-ebayAmerikalı doktorlar uzun yıllar Fransız Muamması olarak adlandırdıkları bir fenomene eğildiler. Araştırmalara göre fransız halkı çok sağlıksız besleniyor, hayvansal yağ tüketiyor ancak kalp damar hastalıklarına nadiren yakalanıyordu. Gerçekten de fransız kadını dünyanın en uzun ömürlü kadını olup, erkeği de ortalama ömrü en uzun olan erkek nüfusu arasındadır. Yıllar sonra bu etkiyi sağlayan faktör keşfedildi: kırmızı üzümde bulunan Resveratrol adlı molekül. Günümüzde bu molekülü içeren nice ürün piyasaya sürülmektedir (saç dökülmesine karşı şampuanlar vb.)

Fransızların şarap geleneği dünyaca malûmdur. En iyi bağlardan, en iyi şarapları üretir ve çokça da tüketirler. Peki şarap tüketmek yerine üzüm yenirse aynı etki elde edilebiliyor mu? Ne yazık ki hayır. Molekülün öyküsü şöyle:

Üzüm bağı bir parazitin saldırısına uğradığında kendini koruma refleksiyle kabuğunda söz konusu molekül yoğunlaşır. Resveratrol anti-oksidan olduğundan dokuların tamirinde kullanılmaktadır. İşin şarap ayağına gelirsek: resveratrolden fransızlar kadar faydalanabilmek için üzüm ya da üzüm suyu tüketmek isterseniz şeker komasına girebilirsiniz! Girmeseniz de şekerin dokularımız için en ölümcül zehirlerden biri olduğunu bilin. Şarap üretimindeki fermantasyon şekeri alkole dönüştürdüğünden bu zehir yok olmakta ama yerini başka bir etken olan alkole bırakmakta. Ancak Resveratrol, yoğurt, ekmek gibi mayalanan / fermante olan bir gıda olan şarapta, üzüm suyunda olduğundan daha fazla yoğunlaşmaktadır. Alkolizm tehlikesine düşmeden, sarhoşluk ve keyif aramaksızın az miktarda şarap tüketimi Batılı doktorlar tarafından önerilmektedir.

Vikipedi, özgür ansiklopedi

french-paradox-pastry-eddie-barclayResveratrol, trans-resveratrol (trans-3,5,4’-trihydroxystilbene) başta üzüm olmak üzere pek çok farklı bitkide varolan doğal bir fitoaleksindir (3, 4, 5). Fitoaleksinler, bitkilerde UV ışını, hasar ve infeksiyonlara karşı gelişen ikincil yapılardır.[1][2][3]

Resveratrol, bitkilerde özellikle kırmızı üzümde, yer fıstığında ve ananasta yüksek konsantrasyonda bulunmaktadır. Resveratrol, siyah üzümün soğuk hava koşulları, mantar enfeksiyonları gibi etkenlere bağlı olarak kendini korumak için ürettiği bir maddedir.[2][4]

Tarihçesi

Resveratrolün ilk tesbiti, Fransız mutfağının son derece yüksek miktarda doymuş yağ, kolesterol içerikli beslenmesi ve yoğun sigara tüketimine rağmen özellikle Bordeaux bölgesinde yaşayan kesiminde, kalp hastalıklarının yok denecek kadar az görülmesinin bilim adamları tarafından “Fransız paradoksu” olarak değerlendirilmesiyle başlamıştır. Bordeaux bölgesinin rutubetli havasında yetişen “cabernet sauvignon” cinsi üzümlerin kabuğunda oluşan küf mantarına karşı kabukta oluşan resveratrol adlı antioksidan maddenin, yüksek kalorili ve yüksek yağ oranlı yiyecekler tüketildiği halde, kalp hastalıklarına karşı koruyucu rolü olduğu yönünde sonuçlar elde edilmiştir. Harvard Tıp Fakültesinden, David A. Sinclair, bu buluşu “100 bin yıldan beri beklenen bir keşif” olarak nitelendirmiştir.[4][5][6]

grapesEtkileri

 • Üzüm kabuğunda bulunan resveratrolün güçlü antioksidan özelliği E vitamininden 50 kat, C vitamininden ise 30 kat daha fazladır.
 • Diğer tüm fenolik bileşikler gibi, antioksidan aktivitesi olduğu düşünülür. Bu sayede, reaktif oksijen türevleri temizlenir, DNA hasarına engel olunur ve hücre membranına lipid peroksidasyonu önlenir.
 • Anti-aging etkilidir; yaşlanmayı yavaşlatıcı hatta yaşam süresini uzatıcı etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu etkiyi, insülin sensitivitesini arttırması, sirtuin geninin (SIRT[1][7]) enzimatik aktivitesini arttırıcı etkisi, ayrıca mitokondri sayısını arttırıcı etkisi ve antioksidan etkisi ile gerçekleştirmektedir.
 • İnflamasyon karşıtı etkisi ile doku hasarı ve hücresel proliferasyonu baskılar. Cild yapısını korur.
 • Karaciğerden lipoprotein üretimi ve sekresyonunu baskılayıcı etkisi saptanmıştır. Kan yağlarını düşürücü etkisi saptanmıştır. Karaciğer hücre kültürü çalışmalarında, kırmızı üzümün hepatik LDL reseptör aktivitesini ve HMG-CoA redüktaz aktivitesini arttırdığı da saptanmıştır.
 • frenchAnti-aterojenik (damar sertliğini önleyici) etkinin; artmış metabolik hız, antioksidan etkinlik, azalmış lipid peroksidasyonu sonucu olabileceği düşünülmektedir.
 • Vücut ağırlığının düzenlenmesine yardımcı olur.

 • Bir polifenol olan resveratrolün, vasküler tonus düzenleyici ve anti-platelet etkileri saptanmıştır.
 • Söz konusu etkileri ile resveratrolün yüksek vücut ağırlığının düzenlenmesi, kardiyovasküler, serebrovasküler hastalık, diyabet ve kanserle bağlantılı süreçlerde etkili olması söz konusudur.[1][8]
 1. ^abc P. Aribal Kocaturk, G. Ozelci Kavas and D. Iren Buyukkagnici. “Pretreatment Effect Of Resveratrol On Streptozotocin-Induced Diabetes”, Biol. Trace Elem. Res., 118(3): 244-249. (2007).
 2. ^ab P. Aribal Kocaturk and G. Ozelci Kavas. “Resveratrol effects on streptozotcin-induced diabetes”. Trace Elem Electrolytes 24 (2), 112-116 (2007)
 3. ^ G. Ozelci Kavas, P. Aribal Kocaturk and D. Iren Büyükkagnici. “Resveratrol: Is There Any Effect On Healthy Subject?”. Biol. Trace Elem. Res.,118(3): 250-254 (2007).
 4. ^ab 1. J A. Baur et al., “Resveratr
  737px-Pinot_noir_DSC_9092
  Kadeh başına ortlama 0,64 mg resveratrol !

  ol improves health and survival of mice on a high-calorie diet”, Nature 444, 337-342 (2006).

 5. ^ S. Pal, et al., “Red Wine Polyphenolics Increase LDL Receptor Expression and Activity and Suppress the Secretion of ApoB100 from Human HepG2 Cells”, J. Nutr. 133,700-706 (2003).
 6. ^ B. Olas, et al., “Protective effects of resveratrol against oxidative/nitrative modifications of plasma proteins and lipids exposed to peroxynitrite”, J. Nutr. Biochem. 17, 96-102 (2006).
 7. ^ C. Plin, et al., “Resveratrol protects against cold ischemia-warm reoxygenation – induced damages to mitochondria and cells in rat liver”, European J. Phismacol. 528, 162-168 (2005).
 8. ^ A.R. Martin, et al., “Resveratrol, apolyphenol found in grapes, suppresses oxidative damage and stimulates apoptosis during early colonic inflammation in rats”, Biochem. Pharmacol. 67, 1399-1410 (2004).

Yorum bırakın

error: Content is protected !!